• 43°

4-H’ers win awards at county Roundup events

By By Special to the Enquirer
Local residents were the winners in various contests held at the Morgan County 4-H Roundup. The event was held April 28 at Sparkman Civic Center with more than 90 participants in 19 different categoeies..
The 100th anniversary of 4H in Alabama was celebrated with a cake and punch for Roundup participants and 4-H alumni. A presentation was made to recognize 4-H alumni and record books and ribbons dating back to 1949 were on display.
The World I see:
Senior 1 Division:
Maggie Moore-1st
Andrea Williamson 2nd
Michelle Clem 3rd
Intermediate Division:
Shannon Howes 1st
Brad Gentle 2nd (Tie)
Trina badger 2nd (Tie)
Kristen Hallmark 3rd
Junior Division:
Sarah Boyer 1st (Tie)
Breanna Leonard 1st (Tie)
Wesley Weirich 3rd
The World I Imagine
Senior 1 Division:
Craig Anderson 1st
Sidney Clayton 2nd
Intermediate:
Andrew Williamson 1st
Trina Badger 2nd
Wilson Weirich 3rd
Junior Division:
Andrew Williamson 1st
Aaron Gareen 2nd
Challie Johnson 3rd
Extreme Birdhouse
Senior 1 Division:
Josh Jones 1st
Garrett Smith 2nd
Coty Spears 3rd
Intermediate Division:
Zach Daniel 1st
Jesse Turner 2nd
Chris Kelly 3rd
Junior Division:
Wilson Weirich 1st
Angel Contreras 2nd
Abie Hernandez 3rd
Blocks Rock
Senior Division:
Mark Davis 1st
Josh Jones 2nd
Intermediate Division:
Daniel Sanchez 1st
John Shumake 2nd
Matt Watson 3rd
Junior Division
Austin Fuqua 1st
Challie Johnson 2nd
Speak Up Alabama (Persuasive)
Senior Division 1:
Anthony Barresi 1st
Intermediate Division:
Brad Gentle 1st
Speak Up Alabama (Informative)
Senior Division:
Andrea Williamson 1st
Lauren Wilson 2nd
Elizabeth Chapman 3rd
Junior Division:
Andrea Ayers 1st
La Paris Young 2nd
Aaron Garlen 3rd
Have I Got a Story!
Senior 1:
Haylee Little
Junior Division:
Juan Ventura
Chef 4-H
Senior Division:
Anthony Baressi 1st
Intermediate:
Iaian Bailey 1st
Junior Division:
Ruth Battle 1st
Challie Johnson 2nd
Quinton Malone 3rd
Healthy Living for Life
Senior Division:
Lauren Wilson 1st
Intermediate Division:
Kristen Hallmark 1st
Jesse Turner 2nd
Junior Division:
Stephanie Uriostegui 1st
Present It with Power
Senior Division:
Anthony Baressi 1st
Junior Division:
Trina Badger 1st
Chicken Que
Senior Division:
Elizabeth Morgan Hill 1st
Intermediate Division:
Jordan Turney 1st
Katie Mc Coy 2nd
Freestyle Showcase
Senior Division:
Brooke McKlesky 1st
Alex Polk 2nd
Nathan Bridge 3rd
Intermediate Division:
Jasmine Nicholson 1st
Wesley Weirich 2nd
Breanna Nicholson 3rd
Junior Division:
Wilson Wierich 1st
Andrew Williamson 2nd
Challie Johnson 3rd
Freestyle Demonstration
Intermediate Division:
Iaian Bailey 1st
Branden Garlen 2nd
Junior Division:
John Moore 1st
Chris Cisco 2nd
Project Greenthumb
Intermediate Division
Quinn Roberts 1st
Brad Gentle 2nd
Garrett Johnson 3rd
What Wood You Build?
Senior Division:
Josh Jones 1st
Intermediate Division:
Jesse Turner 1st
Matt Watson 2nd
Wesley Weirich 3rd
Junior Division:
Abie Hernandez 1st
Andrea Ayers 2nd
Dymond Ross 3rd
Alabama Quilters
Senior Division:
Nikki Jackson 1st
Elizabeth Morgan Hill 2nd
Michelle Clem 3rd
Intermediate Division:
Katie Mc Cary 1st
Sarah Randolph 2nd
Brandi Favors 3rd
Junior Division:
Stephanie Uriostegui 1st
Senior Division:
Andrea Williamson 1st
Garrett Smith 2nd
Intermediate Division:
Reide Vaughn 1st
Evan Anderson 2nd
Junior Division:
Abigail Badger 1st
Challie Johnson 2nd
Lawn Tractor
Senior Division:
Josh Jones 1st
Garrett Smith 2nd
Alex Polk 3rd
Intermediate Division:
Jesse Turner 1st
Wesley Weirich 2nd
Josh Jenkins 3rd
Junior Division:
Zach Mauro 1st
Joseph Mears 2nd
Bicycle Rodeo Senior Division:
Jake Stephens 1st
Josh Jones 2nd
Junior Division:
Alex Long 1st
Demares Camacho 2nd
Joseph Mears 3rd

x