ASWA Softball Rankings for March 12, 2015
CLASS 7A
1. Hewitt-Trussville (19-2)
2. Sparkman (8-4)
3. Spain Park (8-2)
4. Central-Phenix City (13-4-2)
5. Buckhorn (7-0)
6. Baker (6-2)
7. Vestavia Hills (8-5-1)
8. Huntsville (4-4)
9. Thompson (9-6)
10. Mary Montgomery (4-6)
Others nominated: Davidson (7-3), Enterprise (8-6), Hoover (6-3), James Clemens (3-1-1), Theodore (7-4).
CLASS 6A
1. Southside-Gadsden (9-1)
2. Hillcrest-Tuscaloosa (10-3)
3. Hartselle (4-2)
4. Dothan (11-2)
5. Arab (4-0)
6. Saraland (10-1)
7. Cullman (6-4)
8. Daphne (12-3)
9. Athens (5-1)
10. Wetumpka (12-4-1)
Others nominated: Gulf Shores (10-6), Oxford (6-2-1), Pell City (10-2), Robertsdale (10-6-1), Valley (8-7).
CLASS 5A
1. Springville (11-0)
2. Hayden (5-2)
3. Rehobeth (16-3)
4. Alabama Christian (8-6-2)
5. Corner (4-2)
6. Beauregard (6-4)
7. Marbury (7-4)
8. Lawrence County (5-3)
9. Charles Henderson (8-6)
10. Mortimer Jordan (3-6)
Others nominated: Alexandria (5-2), Calera (4-1), Etowah (5-3), Eufaula (4-4), Faith Academy (5-2), Fairview (6-2), Moody (4-4).
CLASS 4A
1. Curry (12-1)
2. Cordova (4-4)
3. Northside (12-3)
4. LAMP (10-2)
5. Headland (11-5)
6. Handley (8-6)
7. Westminster Christian (6-2)
8. Leeds (6-5)
9. West Blocton (6-6)
10. Clarke County (4-3)
Others nominated: Ashford (6-3), Oneonta (3-5), Rogers (2-0), Thomasville (3-4), UMS-Wright (5-7), White Plains (3-3-1).
CLASS 3A
1. Hale County (9-3)
2. Oakman (9-0)
3. Winfield (1-2-1)
4. Pisgah (3-2)
5. West Morgan (4-2)
6. Prattville Christian (9-6)
7. Geneva (9-7)
8. Pleasant Valley (5-3)
9. American Christian (6-4)
10. Slocomb (14-4)
Others nominated: Brindlee Mountain (4-0), Glencoe (5-2-1), New Hope (1-2), Piedmont (4-5), Sand Rock (3-2), T.R. Miller (6-1).
CLASS 2A
1. Sumiton Christian (6-1)
2. Hatton (5-0)
3. Leroy (14-0)
4. Ider (9-1)
5. Addison (8-3-1)
6. Mobile Christian (4-6)
7. Collinsville (3-3-1)
8. Fyffe (5-3)
9. Section (3-1)
10. G.W. Long (3-1)
Others nominated: Ariton (6-3), Cold Springs (1-1-2), Falkville (1-0), Fayetteville (5-4), Horseshoe Bend (5-6), Reeltown (8-6-1).
CLASS 1A
1. Ragland (2-0)
2. Brantley (3-2)
3. Athens Bible (2-0-1)
4. South Lamar (5-2)
5. Lynn (1-4)
6. Kinston (3-8)
7. Spring Garden (0-1)
8. Billingsley (3-5)
9. Decatur Heritage (0-2)
10. Berry (2-4)
Others nominated: Cedar Bluff (1-1), Millry (4-4).
AISA
1. Macon-East (19-0)
2. Pike Liberal Arts (14-3)
3. Glenwood (10-3-1)
4. Autauga Academy (NA)
5. Morgan Academy (10-2-2)
6. Tuscaloosa Academy (10-3)
7. Lakeside (5-4)
8. Abbeville Christian (10-4)
9. Lee-Scott (6-5)
10. Northside Methodist (10-6-1)
Others nominated: Clarke Prep (7-5), Sparta (2-1).