• 52°

ASWA All-State softball team

Super All-State

Shelby Holley, Pisgah

Marcy Harper, Hoover

Blair Johnson, Mortimer Jordan

Kaitlyn Griffith, Cherokee County

Cassie Daniels, Dallas County

Whitney Jordan, Athens

Peyton Grantham, Daphne

Kasey Cooper, Dothan

Haylie McCleney, Mortimer Jordan

Hillary Carpenter, Hatton

2011 Miss Softball: Shelby Holley, Pisgah

Class 6A

P – Farish Beard, Fairhope, Sr.

P – Kasey Cooper, Dothan, So.

P – Tori Edwards, Sparkman, Sr.

P – Marcy Harper, Hoover, Jr.

C – Hannah Taylor, Vestavia Hills, Jr.

1B – Natalie Matos, Huntsville, Sr.

2B – Amber Fronk, Clay-Chalkville, So.

SS – Peyton Grantham, Daphne, So.

3B – Crystal Anderson, Dothan, Sr.

OF – Janna Korak, Sparkman, So.

OF – Leah Lancaster, Central-Phenix City, Jr.

OF – Megan Dowdy, Fairhope, Jr.

UTL – Ashley Rainey, Tuscaloosa County, Sr.

UTL – Jayda Carney, Baker, Jr.

DH – Madison Dickey, Hoover, Sr.

DH – Melissa Wear, Theodore, Sr.

Player of the Year: Marcy Harper, Hoover

Pitcher of the Year: Marcy Harper, Hoover

Hitter of the Year: Peyton Grantham, Daphne

Coach of the Year: Patricia Ball, Dothan

Honorable mention

Pitcher: Searcy Dudley, Prattville, Sr.; Carlie Sargeant, Oxford, Jr.; Mollie Hanson, Northview, Sr.; Rachel Rigney, Thompson, Jr.

Catcher: Maria Mitchell, Opelika, Jr.; Rachel Vincent, Baker, Jr.; Denise Anderson, Dothan, So.

First base: Lauren Lindsey, Austin, Sr.; Brooke Lenniex, Fairhope, Sr.; Toni Anderson, Dothan, Fr.

Second base: Jordan Bullock, Sparkman, Fr.; Abby Guest, Bob Jones, Jr.

Shortstop: Keelie Housley, Tuscaloosa County, Jr.; Hilari Hopkins, Dothan, Sr.; Madi Gipson, Clay-Chalkville, So.

Third base: Callie Loper, Tuscaloosa County, Sr.

Outfield: Maggie Meacham, Hewitt-Trussville, Sr.; Mary Morgan Dramer, Pelham, Jr.

Utility: Bethany Fronk, Clay-Chalkville, Sr.

Designated hitter: Callie Brister, Hillcrest-Tuscaloosa, Jr.

Class 5A

P – Blair Johnson, Mortimer Jordan, Sr.

P – Breanna Riley, Hartselle, Sr.

P – Lindsey DeFee, Eufaula, Sr.

P – Taylor Doriety, Hueytown, So.

C – Paige Rowland, Eufaula, Sr.

1B – Alex Osborn, Chelsea, Jr.

2B – Torrea Talton, Albertville, Sr.

SS – Danae Hays, Mortimer Jordan, Sr.

3B – Emily Messer, St. Paul’s, Jr.

OF – Haylie McCleney, Mortimer Jordan, Jr.

OF – Megan Webb, Hueytown, Jr.

OF – Ashley Bonner, Hartselle, Sr.

UTL – Whitney Jordan, Athens, So.

UTL – Spencer Adkinson, Rehobeth, Sr.

DH – Emily Woodruff, Albertville, Fr.

DH – Lea Crutchfield, Moody, Sr.

Player of the Year: Blair Johnson, Mortimer Jordan

Pitcher of the Year: Blair Johnson, Mortimer Jordan

Hitter of the Year: Whitney Jordan, Athens

Coach of the Year: Amanda Ellis, Moody

Honorable mention

Pitcher: Jacey King, Fort Payne, Sr.; Madison Laduron, Demopolis, Jr.; Meagan Young, Moody, Jr.

Catcher: Kelly McAlister, Athens, Sr.; Heather Johnston, Hueytown, Jr.; Kourtnee Owens, St. Paul’s, Jr.

First base: Payton Metz, Scottsboro, So.; Kristin Beach, Demopolis, Sr.; Katlin Light, Albertville, Jr.

Second base: Amy Dennis, Faith Academy, Sr.

Shortstop: Olivia Golden, Hartselle, Jr.

Third base: Megan Spurlock, Eufaula, So.; Elizabeth Ming, Athens, Sr.

Outfield: Brianna Hillman, Muscle Shoals, Jr.; Katie Gentle, Hartselle, Sr.

Utility: Caitlin Bice, Chelsea, Jr.

Designated hitter: Megan Sims, Cullman, Sr.

Class 4A

P – Lauren Millsaps, Cherokee County, Sr.

P – Bree Blevins, Alexandria, Sr.

P – Cara Goodwin, Good Hope, So.

P – Cassie Daniels, Dallas County, Sr.

C – McKenzie Kilpatrick, Alabama Christian, Sr.

1B – Kelli Harris, Alabama Christian, Jr.

2B – Preslie Cruce, Corner, Sr.

SS – Kaitlyn Griffith, Cherokee County, Sr.

3B – Candace Arreola, Central-Florence, Sr.

OF – Reba Hawkins, Dadeville, Sr.

OF- Amanda Seales, Alabama Christian, Jr.

OF – Ilicia Stewart, Dallas County, Sr.

UTL – Jordan Hood, Locust Fork, Sr.

UTL – Paige Caraway, Straughn, Sr.

DH – Sara Borders, Alexandria, Sr.

DH – Callie Steadman, Ardmore, Sr.

Player of the Year: Cassie Daniels, Dallas County

Pitcher of the Year: Cassie Daniels, Dallas County

Hitter of the Year: Kaitlyn Griffith, Cherokee County

Coach of the Year: Ed Miller, Dallas County

Honorable mention

Pitcher: Holly Ward, Haleyville, Fr.; Kelsey Gilbert, Ardmore, Sr.; McKinley Tribble, Springville, Jr.

Catcher: Madison Millsaps, Cherokee County, Fr.

First base: Christian Rhodes, Locust Fork, So.; Alannah Henke, Good Hope, Fr.

Second base: Megan Williams, Central-Florence, Jr.; Ashleigh Goss, Ashford, Sr.

Shortstop: Danielle Richard, Priceville, Sr.; Whitney Denson, Dallas County, Jr.; Kaitlynn Wiggins, Straughn, Sr.; Rachel Eagerton, Alabama Christian, Sr.

Third base: Peyton DeLong, Beauregard, Sr.; Candace Blanchard, Cherokee County, Jr.

Outfield: Allison Hodges, Ardmore, Jr.; Molly Brewer, Cherokee County, Fr.; Chontanee Combs, Holtville, So.

Utility: Kori Benson, Oak Grove, Jr.; Katie Beth Drew, Headland, Jr.

Designated hitter: Anna Leigh Dickens, Wilson, Sr.

Class 3A

P – Megan Smith, Pisgah, Fr.

P – Jordan Sims, Glencoe, So.

P – Anna Snider, White Plains, 8th

P – Montana Holcombe, Holly Pond, Fr.

C – Shelby Holley, Pisgah, Sr.

1B – Anna Grace Usery, Elkmont, Sr.

2B – Ondrea Johnson, New Hope, Sr.

SS – Cassidy Littlefield, Slocomb, Sr.

3B – Jordan Coleman, White Plains, Jr.

OF – Ella Denes, Pisgah, Jr.

OF – Mallory Anderson, Montevallo, Jr.

OF – Elizabeth Holland, Geneva, Sr.

UTL – Brooke Crawford, Pisgah, Sr.

UTL – Ali Duke, Geraldine, Jr.

DH – Brooke Dickey, Rogers, Sr.

DH – Kameron Carter, Sardis, So.

Player of the Year: Shelby Holley, Pisgah

Pitcher of the Year: Anna Snider, White Plains

Hitter of the Year: Shelby Holley, Pisgah

Coach of the Year: Shane Sanderson, Sardis

Honorable mention

Pitcher: Augie Pena, Geneva, So.; Kayla Hale, Trinity, Jr.; Taylor West, Saks, So.; Brandi Trawick, Northside, Jr.

Catcher: Marisa Jenkins, Geneva, Sr.

First base: Haley McKinney, Slocomb, Jr.; Sam Riley, Winfield, Fr.

Second base: Abbey Walker, Clarke County, Sr.; Micaela Beck, Winfield, Fr.; Brittney Gray, Northside, Sr.

Shortstop: Caroline Wilder, Trinity, Jr.; Anna Henderson, Northside, Jr.; Abbie Ellison, Leeds, So.

Third base: Leah Brundidge, T.R. Miller, Jr.; Kyla Goedde, Saks, Sr.

Outfield: Karley Watts, Northside, So.; Rebekah Blackstock, Rogers, Jr.; Brenna Dickson, New Hope, Jr.; Claire Wilder, Trinity, So.

Utility: Madi Moore, Winfield, 8th

Designated hitter: Breanna Hynds, Winfield, Sr.

Class 2A

P – Hillary Carpenter, Hatton, So.

P – Emily Ivey, Sumiton Christian, Sr.

P – Alli Warrick, Goshen, Jr.

P – Tenna Patterson, Lexington, Sr.

C – Clara Bowen, Sumiton Christian, Jr.

1B – Danya Snead, Lexington, So.

2B – Bailey Byrd, Providence Christian, Jr.

SS – Chandler Dare, American Christian, So.

3B – Logan Smith, Sand Rock, Sr.

OF – Victoria Crumpton, Hatton, So.

OF – T’Ebonie Tanner, Sumiton Christian, Jr.

OF – Elizabeth Thompson, Leroy, So.

UTL – Lori Johnson, Fyffe, Sr.

UTL – Courtney Brown, Westminster, So.

DH – Cadi Oliver, Sumiton Christian, Jr.

DH – Jamie Jones, Leroy, Sr.

Player of the Year: Hillary Carpenter, Hatton

Pitcher of the Year: Hillary Carpenter, Hatton

Hitter of the Year: Cadi Oliver, Sumiton

Coach of the Year: Dee Hughes, Goshen

Honorable mention

Pitcher: Lindsey Carnley, Elba, Jr.

Catcher: Rachael Senn, Goshen, Jr.; Amber Henderson, Sand Rock, Sr.

First base: Nicole McInerney, Ariton, So.; Courtney Oliver, West End, Fr.

Second base: Whitney Capezza, Sand Rock, Sr.

Shortstop: Kayla Purvis, New Brockton, Sr.

Third base: Kayla Wilson, West End, Sr.

Outfield: Ashley Bryant, Pleasant Valley, Sr.; Dina Saunders, Westminster, Jr.; Kelsey Hayes, Sand Rock, So.

Utility: L.A. Cripple, G.W. Long, Jr.

Designated hitter: Lindsay Greer, Lexington, Sr.; Kristen Chandler, Providence Christian, Jr.

Class 1A

P – Sommar Wright, Ragland, Jr.

P – Kendra Wilson, South Lamar, Jr.

P – Sara Mock, Kinston, Sr.

P – Brentin Fuller, Pleasant Home, Sr.

C – Emily Church, Ragland, Jr.

1B – Deandria Norwood, Sweet Water, Jr.

2B – Kailey Echols, Ragland, Fr.

SS – Madison Oliver, Ragland, Jr.

3B – Trista Duque, Collinsville, Jr.

OF – Abigail Kelley, Pleasant Home, So.

OF – Jordan Sides, Spring Garden, Jr.

OF – Jackee Dodd, Lynn, So.

UTL – Reagan Tittle, Lynn, Fr.

UTL – Laken Hancock, South Lamar, Jr.

DH – Lindsey Lambert, Cedar Bluff, Sr.

DH – Kenzie Lay, Parrish, So.

Player of the Year: Emily Church, Ragland

Pitcher of the Year: Sara Mock, Kinston

Hitter of the Year: Emily Church, Ragland

Coach of the Year: Franklin Pritchett, Woodville

Honorable mention

Pitcher: Taylor Thomas, Berry, Jr.; Grayson Culverson, Parrish, So.; Chelsea Collins, Woodville, Sr.; Alex Scott, Addison, Sr.

Catcher: Tara Mullinax, Spring Garden, Sr.; Karoline Holsonback, South Lamar, So.

First base: Hannah Cox, South Lamar, 8th

Second base: Madison Weeks, Kinston, Fr.

Shortstop: Erica Osborn, Collinsville, Sr.; Caitlin Jernigan, Pleasant Home, So.; Heather Smart, Spring Garden, So.

Third base: Zonna Forrister, Spring Garden, Jr.; Ellie Pendley, Lynn, Jr.

Outfield: Lauren Hammett, Gaylesville, 7th; Mackenzie Morgan, Parrish, Fr.

Utility: Emily Mock, Kinston, So.

Designated hitter: Sadie Beam, Addison, Sr.; Christy Cox, Collinsville, So.

AISA

P – Ollivia McLemore, Glenwood, Sr.

P – Kylie Dunagan, Clarke Prep, So.

P – Whitney Gillespie, Kingwood Christian, So.

P – Jessica Brock, Marengo Academy, Sr.

C – Cailah Niles, Glenwood, Fr.

1B – Paige Hill, Lowndes Academy, Fr.

2B – Merritt Waddell, Lakeside, Sr.

SS – Katie Poole, Lee-Scott Academy, Jr.

3B – Destiney Huckabee, Marengo Academy, Jr.

OF – Chandler Thornton, Edgewood Academy, So.

OF – Chassiti Kimbrell, Tuscaloosa Academy, So.

OF – Karley Chamblee, Kingwood Christian, Jr.

UTL – Kaetlen Brown, Edgewood Academy, Sr.

UTL – Destiny Dillard, Cornerstone Christian, Jr.

DH – Allie Kelley, Glenwood, 8th

DH – Mallory McCurdy, Lowndes Academy, Fr.

Player of the Year: Ollivia McLemore, Glenwood

Pitcher of the Year: Ollivia McLemore, Glenwood

Hitter of the Year: Paige Hill, Lowndes Academy

Coach of the Year: Mark Armstrong, Cornerstone Christian

Honorable mention

Pitcher: Allison Galle, Ashford Academy, Fr.; Britne’ Adams, Chambers Academy, So.; Chelsea Jones, Lakeside, Fr.

Catcher: Laken Harvey, Jackson Academy, Fr.; Haley Floyd, Macon-East, Jr.

First base: Erin Jones, Kingwood Christian, So.

Second base: Chandler Stenz, Marengo Academy, Fr.

Shortstop: Megan Sampson, Ashford Academy, Fr.; Katie Tucker, Marengo Academy, So.

Third base: Lauren Bonner, Patrician Academy, Sr.

Outfield: Katie Goodson, Prattville Christian, So.

Utility: Hannahlee Harris, Edgewood Academy, Fr.; Courtney Dunagan, Clarke Prep, Sr.; Jana Armstrong, Cornerstone Christian, Jr.

Designated Hitter: Hannah Guthrie, Edgewood Academy, So.; Bethany Casey, Hooper Academy, Sr.

x