• 66°
Hartselle Enquirer

Falkville news

Falkville High awards top students

Falkville High School conducted an Awards Day Program recently to recognize a number of its students for outstanding academic achievements during the 2009-10 school year . The honorees and their awards are listed as follows:
English—(I) Heather Smith; first; Tiana Drinkard; runner-up; Bruce Cluxton, most improved; and Colton Maples, most improved runner-up; (2) Sarah Goodman, Lydia Urick and Kaylene Simmons; (III) Crystal Morris, first; Courtney Thompson, runner-up; Brian Burnett, most improved and Joseph Brown, most improved runner-up; (IV) Ashley Holmes, first; Samantha Davis and Haley Stinson, runners-up.
History—(World) Haydn Blevins and Heather Smith, co-first; Tiana Drinkard, runner-up; (Government) Ashley Holmes, first; Travis Cryer, runner-up; (Economics) Kayla Henderson, first; Ashley Holmes, runner-up.
Mathematics—(Algebra IA) Peyton Speegle and Lauren Dudley, co-first; and Misty Eddy and Seth Pillow, runners-up; (Algebra IB) Samantha Blankenship, Sarah Smith and Zack Tanner, co-first; and Karlie Tolbert, Garrett Widner, Allison Hogan and Jared Lakey, runners-up; (Algebra II) Crystal Morris and Logan Smith, co-first; and Hilary Eason, runner-up; (Geometry) Bailey Dunkin, first; and Krista McCabe, runner-up; (Honors Geometry) Heather Smith, first; and Lauren Beasley, runner-up; (Algebraic Connections) Morgan Morrow, first; and Hillary Bumpus and Krista Guyse, runners-up; (Pre-Calculus) Daniel Guthrie and Travis Cryer, co-first; and Kayla Henderson, runner-up.
Science—(Biology 103) Ashley Holmes, first; and Blake Wilhite, runner-up; (Environmental Science) Porchia Young, first; and Tabitha Reeves, runner-up; (Anatomy) Michael Hopper. first; and Sarah Goodman, runner-up.
Spanish—(I) Crystal Morris, first; and Logan Smith, runner-up; (II) Ashley Holmes, first; and Justin Jacobs, runner-up.
Electives—(Computer Applications) Heather Smith, first; and Tiana Drinkard, runner-up; (Health) Porchia Young, first; and Karlie Talbert, runner-up; Agriscience) Heather Smith, first; and Travis Blankenship, runner-up; (Shop) Carl Chenoweth, Blain Legg and Clay Austill, co-first; (Ag Communications) Dylan Kyle, first; and Cody Kelsoe, runner-up; (Shop) Brandon Westmoreland and David Boroughs, co-first; (Agribusiness Technology) Danielle Williams, first; Michael Hopper and Travis Sumerel, runners-up; (Shop) Chris Creech and Aaron Smith, co-first; (Agrimarketing) Myka McCarley, first; and Courtney Thompson and Sarah Goodman, runners-up; (Coordinated Studies) Ashleigh Vaughn, first; and Athena Kirkpatrick, runner-up; (Art) Daniel Guthrie, first; Tabitha Reeves, Kayla McCarley and Kayla Henderson, runners-up; (Family and Consumer Science) Whitney Curvin, first; and Courtney Smith, runner-up; (Life Connections) Lacey James and Bridget Jackson, co-first; and Porchia Young and Natalee Estes, runners-up; (Yearbook Production) Tabitha Reeves, first; and Kayla Henderson, runner-up.
Awards were presented to Falkville Junior High School students as follows:
English—(6th Grade) Kaitlyn Boyer, first; and Bryan Holmes, runner-up; (7th Grade) Markeeta Thomas, first; and Callie Garner, runner-up; (8th Grade) Zack Garrison and Brett Blackwood, co-first; and Aaron Estes, runner-up.
Mathematics—(6th Grade) Bryan Holmes, first; and Emily Mickelson, runner-up; (7th Grade) Callie Garner, first; and Markeeta Thomas, runner-up; (8th Grade) Savannah Garrison, first; and Hannah Adamson, runner-up; (Algebra I) Brett Blackwood, first; and Zack Garrison, runner-up.
Science—(6th Grade) Bryan Holmes and Bailey Anders, co-first; and Emily Mickelson, Josie Luker and Ryan Free, runners-up; (7th Grade) Callie Garner, first; and Nate Drinkard, runner-up; (8th Grade) Areal Williams and Zack Garrison, co-first; and Cheyenne Scott and Brett Blackwood, runners-up;
Social Studies—(6th Grade History) Bailey Anders, first; and Bryan Holmes, runner-up; (7th Grade) Nate Drinkard, first; and Alli Garrison, runner-up; (8th Grade) Zach Garrison, first; and Aaron Estes and Brett Blackwood, runner-up;
Reading—(6th Grade) Emily Mickelson, first; and Bryan Holmes, runner-up; (7th Grade) Lynsey Lee, first; and Callie Garner, runner-up.
Physical Education—(Boys) Austin Burt, first; and Brett Blackwood, runner-up; (Girls) Patricia Kilgore, first; and Jessica Gibbs, runner-up.
Electives—(Agriscience Explorations) Zack Garrison and Tyler Boyer, co-first; and Areal Williams and Savannah Garrison, runners-up; (Shop) Sydney Smith, Cade Wilemon, Austin Burts, Shawn Mears and C.J. Holiman, runners-up; (Introduction to Agriscience) Dallas Mayer, first; Christa Fortenberry, runner-up; (Shop) Brandon Bledsoe, Colin Eason and Colton Smith, co-first; (Teen Connections) Jessica Gibbs, Savannah Garrison, Zach Garrison and Kelsi Young, co-first; and Trevor Blackwood, Sydney Smith, Gannon Slusser and Scarlett Graham, runners-up.

FRONT PAGE FEATURED

Challenger Matthew Frost unseats longtime Morgan Commissioner Don Stisher

FRONT PAGE FEATURED

Cheers to 50 years  

FRONT PAGE FEATURED

Scott Stadthagen confirmed to University of West Alabama Board of Trustees 

Editor's picks

Hartselle graduate creates product for amputees 

FRONT PAGE FEATURED

Tigers roar in Athens soccer win

Danville

Local family raises Autism awareness through dirt racing  

FRONT PAGE FEATURED

Three Hartselle students named National Merit finalists  

FRONT PAGE FEATURED

Morgan chief deputy graduates from FBI National Academy

FRONT PAGE FEATURED

Hartselle students collect food for good cause 

Falkville

Falkville to hold town-wide yard sale next month

At a Glance

Danville man dies after vehicle leaves Hudson Memorial Bridge 

Editor's picks

Clif Knight, former Hartselle mayor, Enquirer writer, dies at 88

FRONT PAGE FEATURED

Hartselle Utilities reminds community April is safe digging month 

FRONT PAGE FEATURED

Teen powerhouse invited to compete in international strongman event

FRONT PAGE FEATURED

Azaleas: An Alabama beauty 

Decatur

Master Gardeners plant sale returns in April

FRONT PAGE FEATURED

Morgan leaders honored at annual banquet

FRONT PAGE FEATURED

Local students selected for 2024 Blackburn Institute Class

FRONT PAGE FEATURED

Hartselle sophomore represents Civil Air Patrol in D.C.  

Editor's picks

Hartselle council hires architect for new fire station, library and event center

At a Glance

PowerGrid Services in Hartselle evacuated for bomb threat

Morgan County

20 under 40: Trey Chowning

Falkville

20 under 40: TJ Holmes

FRONT PAGE FEATURED

20 under 40: Spencer Bell

x